Stadion Dziesięciolecia
Stadion Dziesięciolecia - Jarmark Europa

Największy warszawski obiekt sportowy, ongiś sztandarowa budowla socjalizmu, obecnie wykorzystywany do celów handlowych jako bazar i targowisko.

W 1953 SARP rozpisał konkurs na "stadion olimpijski" dla Warszawy. Wygrał go zespół architektów pod przewodnictwem Jerzego Hryniewieckiego. Prace rozpoczęły się jeszcze w tym samym roku. Do budowy korony stadionu użyto gruzów zabudowy Warszawy zniszczonej po powstaniu warszawskim i w latach powojennych.

Stadion docelowo miał stać się obiektem typu olimpijskiego. Arena zawiera pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz bieżnię lekkoatletyczną (400 metrów długości). Trybuny odkryte ze stałymi ławami drewnianymi zgodnie z projektem mieściły 71 008 osób, choć w czasach największych imprez masowych na trybunach zasiadało ponad 100 000 ludzi. W okolicach stadionu zlokalizowano parking samochodowy na 900 maszyn, boisko treningowe, niewielką halę treningową oraz park.

Wkrótce po otwarciu Stadion przejął od stadionu Legii Warszawa rolę reprezentacyjnego obiektu sportowego stolicy. Do końca epoki PRL na Stadionie Dziesięciolecia odbywały się najważniejsze imprezy sportowe w kraju, m.in. ważniejsze piłkarskie mecze międzynarodowe, Derby Warszawy, mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce czy finisze Wyścigu Pokoju. Stadion X-lecia był także wykorzystywany do celów kulturalnych i propagandowych: odbywały się na nim koncerty, masówki, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla PRL rocznic. W 1968 w czasie ogólnokrajowych dożynek Ryszard Siwiec dokonał na stadionie samospalenia w proteście przeciwko agresji na Czechosłowację.

Po 1983 stadion niszczał, a jego remont uznany został za nieopłacalny. W zamian za utrzymanie obiektu, stadion został w 1989 wydzierżawiony przez miasto do celów handlowych firmie Damis, która założyła tam "Jarmark Europa". Z ponad 5 tysiącami podmiotów gospodarczych jest to jedno z największych targowisk w Europie, a jego obroty sięgają według CBŚ 12 miliardów złotych na rok (dane za 2001, według danych oficjalnych obroty w tym okresie wyniosły nieco ponad 500 milionów).

Od kilku lat władze miejskie rozważają zakończenie działalności Jarmarku, jednak wciąż brak jest planu przyszłego zagospodarowania tego terenu. Ostatnio pojawiły się głosy o kontynuowaniu na stadionie rozgrywek piłkarskich, z powodu wspólnego kandydowania Polski i Ukrainy do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Wikipedia

Strona Jarmarku Europa: www.jarmark.damis.pl

design: Studio Bakalie wykonanie: jakubarteria.art.pl banery i animacje - OSTY studio(2005) ©2005-07 Arteria